..............Make LOVE Not WAR! ............... I want - p.e.a.c.e !!!

Jimi Hendrix

14. dubna 2007 v 23:38 |  Hudba Hippies
Jimi Hendrix ( vyslovuj džimi hendrix)
Jimi Hendrix (27. listopadu 1942 Seattle - 18. září 1970 Londýn), narozen jako Johnny Allen Hendrix s pozdějším jménem James Marshall Hendrix, byl americký kytarista, zpěvák a skladatel. Hendrix je považován za jednoho z největších a nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby. Po počátečním úspěchu v Anglii dosáhl světového věhlasu díky vystoupení na popovém festivalu v Monterey v roce 1967. V roce 1969 byl hlavní hvězdou legendárního festivalu Woodstock. O rok později náhle zemřel ve věku pouhých 27 let.
Co se týče hraní, byl samouk. Hrál na elektrickou kytaru typu Fender Stratocaster, kterou jednoduše otočil a držel obráceně. Hendrix byl průkopníkem zvukového efektu "feedback" (dosl. zpětná vazba). Spuštěním zesilovačů na maximum docílil zvuku, který se dříve při hraní považoval za nežádoucí. Ovlivnila jej tvorba a inovace bluesových hudebníků jako byli B. B. King, Muddy Waters, Albert King a T-Bone Walker. Co se týče stylu, nechal se do značné míry inspirovat kytaristy hrajícími rhythm and blues a soul jako byl např. Curtis Mayfield, Steve Cropper či Cornell Dupree, jakož i tradičním jazzem. Hendrixovo vystupování na pódiu bylo pravděpodobně ovlivněno stylem rockového průkopníka Little Richarda, s jehož kapelou The Upsetters byl svého času na turné.
Hendrix se snažil propojit to, co nazýval "země," což byly doprovodné bluesové, jazzové a funky rytmy, s "vesmírem," což naopak byly pronikavé psychedelické zvuky, které vznikaly jeho improvizováním při hře na kytaru. Jako hudební producent, udělal další novátorský krok - začal používat nahrávací studio jako zkušební prostor pro své invence. Byl jedním z prvních, kteří experimentovali se stereofonními a fázovacími efekty přímo během nahrávání.
V roce 1992 byl Hendrix uveden do rock´n´rollové síně slávy a v roce 2005 do Britské hudební síně slávy. Od roku 1994 zdobí jeho hvězda Hollywoodský chodník slávy. Roku 2006 bylo jeho debutové album Are You Experienced zařazeno do Národního registru nahrávek Knihovny amerického Kongresu. Hudební magazín Rolling Stone označil v roce 2003 Hendrixe za nejlepšího kytaristu všech dob a v roce 2004 ho v anketě o nejlepšího umělce všech dob zařadil na šesté místo. Americká hudební televizní stanice VH1 jej rovněž označila za třetího nejlepšího hard rockového umělce.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Jirka Jirka | Web | 1. května 2008 v 12:06 | Reagovat

Jim Morrison, to je jasný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama