..............Make LOVE Not WAR! ............... I want - p.e.a.c.e !!!

John Lennon

14. dubna 2007 v 22:08 |  Hudba Hippies
John Lennon - Neco malo o nem
Slavný anglický hudebník (především zpěvák, skladatel a kytarista), celým jménem John Winston Ono Lennon (nar. 1940). Pacifistický intelektuál a všestranná umělecká osobnost. Už od mládí koketoval s výtvarným uměním a brzy má i ambice literární (v r. 1964 mu vyšla 1. knížka - In His Own Write, prezentující m.j. i jeho osobitý humor). Významnou roli v jeho životě mělo partnerství s japonskou výtvarnicí a hudebnicí Yoko Ono (seznámení v listopadu 1966, svatba v březnu 1969).

V r. 1956 zakládá v rodném Liverpoolu skupinu Quarrymen (pod vlivem Lonnie Donegana, Elvise Presleyho a Little Richarda) a následně se stává členem Beatles (do r. 1970). V r. 1967 hraje ve filmu How I Won The War. Alba "Unfinished Music No 1 - Two Virgins" (1968) a "Unfinished Music No 2 - Life With The Lions" (1969) obsahují jakousi směs zvukových efektů. V r. 1969 začíná experimentovat i s filmem.

V létě téhož roku vychází nahrávka Give Peace A Chance (už pod jménem skupiny Plastic Ono Band) a stává se hitem. Byla natočena během mírového happeningu Bed - In v Montrealu (ta následovala 2 měsíce po podobné akci v Amsterodamu). V koncertní sestavě proměnlivého Plastic Ono Bandu se v září objevují i Klaus Voorman, Eric Clapton a Alan White. Avantgardní nahrávka "Wedding Album" je dvojalbum s prázdnými B-stranami.

Komerčního úspěchu se dočká až album Plastic Ono Band - Live Peace In Toronto a následně i hit Instant Karma. V r. 1971 vycházejí hitové singly Power To The People a Imagine (ze stejnojmenného alba, které dosáhlo špiček hitparád v USA i v Anglii). V témže roce se John a Yoko stěhují do N.Y.C. a na vánoce vychází píseň Happy Xmas, War Is Over (hitem se stane až za rok).

Dvojalbum "Sometime In New York City" je nahrané částečně s Plastic Ono Bandem a Frankem Zappou a částečně s newyorskou skupinou Elephant's Memory. Rok 1974 zastihuje Lennona ve velké osobní krizi ale přesto se vrací albem "Walls And Bridges" a hitem Whatever Gets You Through The Night (v obou případech 1. místo v amer. žebříčku). Úspěšné je i album rock´n´rollů "Rock´n´Roll".

V letech 1975 - 80 žije v ústraní a stará se o syna Seana. Krátce po vydání comebackového alba "Double Fantasy" je v N.Y.C. zavražděn (8. 12. 1980). Toto album, stejně jako singl Just Like Starting Over, se vzápětí dostávají na přední místa amer. i angl. hitparády. Do čela angl. žebříčku se dostanou též Imagine, Happy Xmas… (2. místo) a z posl. alba píseň Woman. Album "John & Yoko: Milk And Honey" absahuje 6 skladeb nahraných těsně před smrtí.

Muzikantskou kariéru začal v 80. letech jeho syn z 1. manželství - Julian Lennon. Později s muzikou koketuje i Sean (m.j. v r. 1991 nová verze písně Give Peace A Chance, v r. 1998 pak album Into The Sun, na zn. Source).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 jill jill | 14. února 2008 v 17:12 | Reagovat

máš to tu fakt gooood

2 laura - web maker :-) laura - web maker :-) | 16. února 2008 v 17:12 | Reagovat

dekuju, budu se snazit sem pridavat novy a novy veci. :-)

3 Macarena Macarena | 18. prosince 2008 v 20:24 | Reagovat

mohla by si napsat neco o doors......nejak ti to nefaka..i kdyz doors nebyla hippiesacka hudba do te doby patrili

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama